پویا بیاتی

پویا بیاتی

زندگی نامه پویا بیاتی

امیر مسعود بیاتی فر ملقب به پویا بیاتی، متولد 3 آبان 1365 در کنگاور از توابع استان کرمانشاه خواننده پاپ ایرانی است.
او فرزند دوم خانواده ای شش نفره است و دو برادر و یک خواهر دارد، اصالت پدری و مادری اش خطه سرسبز و ادب پرور تویسرکان از توابع استان همدان می باشد، پدر بزرگی خوش آوا دارد و شاید صدای خوش در نسل بیاتی ها پدیده ای موروثی است. علاوه بر پویا، برادرش احسان هم دستی بر آتش آواز دارد و استعداد خود را وقف آستان اهل بیت (س) نموده است.
پویا بیاتی از دوران دبستان با تکخوانی و هنر نمایی در گروههای سرود، به پرورش استعداد خدا دادیش پرداخت و در دوران تحصیلات دبیرستان علاوه بر خوانندگی، ترانه سرایی را هم آغاز کرد و این روند را با منحنی رو به رشد ادامه داد.
شروع نیمه حرفه ای فعالیت های هنری پویا بیاتی از سال 84 و با ترانه خاطرخواه بود و بعد از انتشار چندین تک آهنگ در فضای مجازی در سال 1385 با انتشار آلبوم اینترنتی شناسنامه جعلی حضور خود را به طور رسمی در موسیقی پاپ ایران اعلام کرد.
با انتشار این آلبوم ، موسیقی پاپ ستاره غیر مجاز تازه ای را در حال درخشش می دید و به نوعی می توان گفت پویا بیاتی با آلبوم شناسنامه جعلی و ارائه قطعات خاطره انگیزی مثل تقویم بی بهار، راه بهشت، تنفس آزاد (گم شدم) در این آلبوم توانست دایره مخاطبان خاص خود را پیدا کند.
یکسال بعد آلبومی از او در فضای مجازی منتشر شد با نام مثل دیوونه ها که به پیروی از موسیقی پاپ کشورمان در آن چند سال، کلیه قطعات کاور آهنگهای استانبولی بود و به لحاظ میکس و مستر نمایشی ضعیف داشت اما سه قطغه پر طرفدار پیدا کرد: اردیجهنم، من خط فاصله تو و اگه گریه بذاره
سال 87 سال تولید سومین آلبوم اینترنتی پویا بیاتی با نام یه استکان لبخند بود، آلبومی که یک قطعه فراموش نشدنی با نام منو باور کن داشت قطعه ای که هنوز هم شنیدنی است و چندین بار توسط سایر خوانندگان باز سازی و باز خوانی شد، آلبوم یه استکان لبخند نقطه عطفی در آثار اینترنتی پویا بیاتی است.
پویا بیاتی با پشتوانه هواداران پر تعدادی که در این مدت کسب کرده بود، سال 88 آلبوم مادون سبز را منتشر کرد این آلبوم هم مانند آلبوم مثل دیونه ها روایتی پارسی به قلم پویا بیاتی روی کاورهای استانبولی بود اما اینبار به لحاظ میکس و مستر نمایش متوسط رو به خوب داشت و به لحاظ احساسی آلبوم جذابی بود. در این آلبوم عاشقانه – عارفانه، هفت قطعه گنجانده شده بود که در این بین می توان به قطعات باشکوهی مثل مادون سبز، یکسال گذشت و محبوبترین اشاره کرد.
سال 89 را برای هواداران پویا بیاتی می توان سال درکم کن معرفی کرد، در این سال آلبومی از پویا ارائه نشد اما متفاوت ترین اثرش تا آن سال با نام درکم کن با تظیم عابد بسطامی خلق شد و همین اثر دایره هواداران پویا بیاتی را وسیع تر کرد، در این سال مجموعه دکلمه های پویا بیاتی با نام هرشب تنهایی منتشر شد.
سال 90 ، سالی پر کار و پر از اتفاق برای پویا بیاتی و هوادارانش بود، در این سال همکاری پویا بیاتی با یک تنظیم کننده با استعداد به نام فریبرز خاتمی به خلق آثار شنیدنی و پر مخاطبی منتهی شد، آثاری مثل خرافاتی، دنیای من، گریه نکن و داری پیر میشی …
سال 90 رو به پایان بود که بی هیچ مقدمه ای پویا بیاتی از منحصر به فرد ترین آلبوم موسیقی پاپ به نام کشتی نوح که با موضوع انتظار امام زمان تولید شده بود رو نمایی کرد، آلبومی با هفت قطعه آسمانی که پویا بیاتی تولید این آلبوم را یکی از هدف های بزرگش در موسیقی و از آرزوهای همیشگی اش می دانست … آرزویی که محقق شد و به بار نشست و تحسین خیلی ها را برانگیخت و ثابت کرد که می شود آلبوم صرفا مذهبی ساخت و قلب جوانها را فتح کرد.
به فاصله دو هفته پس از انتشار این آلبوم دموی آلبوم مجاز پویا بیاتی با نام بگو سیب منتشر شد و علاوه بر هواداران پویا بیاتی، موسیقی پاپ را مشتاق شنیدن خود کرد.
اردیبهشت سال 91 مجموعه همکاری های سال 90 پویا بیاتی و فریبرز خاتمی تحت یک کالکشن ریتمیک با نام اردیبهشت منتشر شد که چند قطعه جدید و شنیدنی هم در آن جای گرفته بود، کمتر کسی پیدا می شود که آهنگهای برو خوشبخت بشی، اردیبهشت و اشکمو در نیار را از این کالکشن نشنیده باشد، به نوعی می توان گفت تمامی قطعات این کالکشن مورد توجه قرار گرفت و بازتاب فوق العاده ای در بین مردم از خود به نمایش گذاشت، گرچه چند قطعه مثل اردیبهشت ، حلالم کن و اگه خاکم و حتی علاقه، بازسازی آثار محبوب و قدیمی پویا بیاتی بود اما همین قطعات بازسازی شده هم دوستداران تازه ای را به هواداران پویا بیاتی اضافه کرد.
پویا بیاتی که قول داده بود پس از کشتی نوح، زکات هنرش را هر سال با ارائه یک آلبوم مذهبی بپردازد، در محرم سال 91 آلبومی با شش قطعه تولید کرد که تحت عنوان شش گوشه منتشر شد، در این آلبوم نیز همکاری با فریبرز خاتمی اتفاق های اشک آلودی را رقم زد. موضوع ترانه ها از یکسو، فضای غم آلود ماه محرم و صفر از سویی و صدای حزن آلود و تبحر خاص پویا بیاتی در اجرای ترانه های مذهبی، زیبایی این آلبوم را چند برابر کرد، آلبوم شش گوشه با استقبال فوق العاده هواداران پویا بیاتی رو به رو شد، گرچه مثل کشتی نوح این آلبوم هم بی مقدمه منتشر شد.
اما در تمام طول این سالها، هواداران پویا بیاتی منتظر مجاز شدن مجازترین خواننده غیر مجاز ایران بودند، خواننده ای که خط قرمزها را پر رنگ تر دید و ترویج اخلاق را در موسیقی وظیفه هنری خود می دانست و می داند و همه ی تلاش خود را صرف موسیقی پاک کرده و می کند.
1391/12/16 پس از هفت سال تلاش در عرصه موسیقی و دو سال انتظار ستودنی هواداران اولین آلبوم رسمی پویا بیاتی با نام بگو سیب با 13 قطعه، توسط کمپانی سلفا به بازار موسیقی عرضه شد.

آهنگ ها

موزیک ویدئو ها