امیرحسین نوشالی

امیرحسین نوشالی

زندگی نامه امیرحسین نوشالی

امیرحسین نوشالی متولد 26 شهریور 1360 در شهر رشت، خواننده ی پاپ ایرانی است.
او شناخت آوای خود را در هشت سالگی با تلاوت قرآن حس و درهمان دوران با علاقه زیاد ،خواندن سرودهای انقلابی را در دبستان آغاز کرد. او در نه سالگی توسط کیانوش علی پور جهت دست بوس خدمت استاد فریدون پوررضا معرفی و تا 18 سالگی به صورت مستمر نزد ایشان شاگردی کرده است. او در نوجوانی به علت علاقه به موسیقی پاپ کلاسیک ،فراگیری دوره سلفژ و ریتم شناسی را نزد استاد محمد نوری آغاز کرد. او علاوه بر کلاسهای خوانندگی حضور در کلاسهای گیتار سهراب فلک انگیز را هم چند سال در کارنامه دارد.
اولین تجربه ی او با آلبوم دیگه برای داشتنت دیرشده در سال 1378 باز میگردد بعد از این آلبوم او همکاری خودرا با گروه پارند آغاز و در آن روزها آثاری با نام های این از دوست داشتنت، دختر شهر قصه مون، سایه روشن، مرد تنها، دیر شده، بی تو و تو فرشته را تولید و اجرا کرد. این همکاری شیرین بعد از مدتی به پیشنهاد امیرحسین نوشالی پایان یافت
بعد از جدایی او ازگروه پارند به علت محدود بودن موسیقی پاپ در آن دوران، او هم از دنیای موسیقی فاصله گرفت و کمرنگ شد. اما در سال 1389 توانست با آلبوم نشونه که توسط اسپندارمذ الهی 5 سال قبل یعنی 1384 تنظیم و بنا به دلایلی مجوز نگرفته بود را با لطف و کمک خانواده تجویدی و آوای شباهنگ وارد بازار موسیقی کشور کند.
ادامه فعالیت او منجر به تولید آلبوم به رنگ آفتاب در سال 1393 و دوستی او با رضا صادقی و آهگنساز بسیار توانا انوشیروان تقوی و ترانه سرا بسیار خوب شایان جعفرنژاد اتفاق خوبی را در زندگی حرفه ای برای او، رقم زد که نتیجه این همکاری بهتری فیت و اثر مشترک این دو خواننده با نام بگو که باهامی بود که مورد لطف و محبت مردم قرار گرفت.