ناصر پاشایی : زندگی مرتضی پاشایی فیلم می شود

اخبار موسیقی ایران ۱۳۹۵/۰۸/۲۳ 23497 بازدید


ناصر پاشایی : زندگی مرتضی پاشایی فیلم می شود

دو سال پیش در همین روزها بود که بسیاری از مردم با یک پدیده مواجه شدند. پدیده‌ای که شاید تا قبل از آن چندان نمود بیرونی نداشت و بیشتر در خانه‌ها و اتومبیل‌های مردم شنیده می‌شد؛ این پدیده مرتضی پاشایی بود که درگذشت زودهنگامش به‌علت ابتلا به بیماری سرطان، باعث شد همه طرفدارانش و آنان که آهنگ‌هایش را طی چندسال پیش از آن شنیده بودند، یکباره از خانه‌هایشان بیرون بیایند و به‌صورت دسته‌جمعی دیده شوند.

به هر ترتیب دو سال از روز درگذشت این خواننده و آهنگساز فقید می‌گذرد درحالی که در طی این دو سال انواع و اقسام حاشیه‌ها در ارتباط با کیفیت موسیقی مرتضی پاشایی از نظر جامعه‌شناسان و همچنین کیفیت فنی و هنری آلبوم‌هایی که بعد از درگذشتش منتشر شده است از نگاه مردم و طرفدارانش، به‌وجود آمده است؛ مسئله‌ای که غالب منتقدان به آن اشاره می‌کنند این است که اگر آهنگ‌های جدید مورد تایید شخص مرتضی پاشایی بودند، خود او آن‌ها را زودتر منتشر می‌کرد. با این همه پیگیری آثار منتشر نشده او همچنان موضوعی است که وراث قانونی‌اش آن را حق مسلم خود می‌دانند. در همین ارتباط و به بهانه سالروز درگذشت مرتضی پاشایی با ناصر پاشایی؛ پدر این خواننده فقید گفت‌و‌گو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

آقای پاشایی، در آستانه دومین سالگرد درگذشت مرتضی پاشایی هستیم. برای مراسم یادبود فرزندتان چه برنامه‌هایی درنظر گرفته‌اید؟

یک‌شنبه، ۲۳ آبان‌ماه قرار است مراسمی به همین مناسبت در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شود که از عزیزان و همه دوست‌داران مرتضی دعوت می‌کنم در این مراسم که به مناسبت یادبود دومین سال درگذشت او برگزار می‌شود شرکت کنند.

پس از درگذشت مرتضی پاشایی درخصوص انتشار آثار او و دو آلبومی که منتشر شد حاشیه‌های زیادی به‌وجود آمد؛ بسیاری اعتقاد داشتند کیفیت این آثار مناسب نبود و نباید منتشر می‌شد و حرف‌و‌حدیث‌های دیگر درخصوص حقوق مالی و معنوی این آثار بود. آیا سرانجام راهکاری اندیشیده شده است تا اتفاق شایسته‌تری برای آثار او بیفتد؟

به‌منظور حفظ و صیانت از آثار موسیقایی و معنوی زنده‌یاد مرتضی پاشایی، ما موسسه فرهنگی‌و‌هنری مرتضی پاشایی را ثبت کردیم که مدیرعامل و رئیس هیات‌ مدیره این موسسه بنده هستم. همه مجوزهای لازم برای این موسسه صادر شده است و قرار است فعالیت‌های گسترده‌‌ای در زمینه انتشار آثار ساخته شده توسط او و همچنین دیگر فعالیت‌های فرهنگی‌و هنری مرتبط با مرتضی پاشایی را در این موسسه انجام دهیم. در همین راستا قرار است فیلم سینمایی زندگی مرتضی پاشایی ساخته شود.

آیا آلبوم‌هایی که پس از درگذشت مرتضی پاشایی منتشر شد مورد تایید شما بود؟

قبل از این‌که مرتضی پاشایی موسسه‌ای برای خودش تاسیس کند، در موسسه‌ای به نام ترانه زمان آهنگسازی می‌کرد و همان اواخر آلبومی را هم برای خودش گردآوری کرد؛ منتها متاسفانه ۱۰ سال از تاریخ تولید آن قطعات می‌گذشت و ترانه‌سرای آن قطعات بعد از این همه سال آن را منتشر کرده بود. ما صحبت کردیم که این کار را ادامه ندهند که خوشبختانه ایشان آن کار را ادامه نداد.

آثار جدید منتشر نشده دیگری هم از او، آن‌طور که به اطلاع من رسانده‌اند نزدیک به ۱۵ قطعه، وجود دارد که منتشر نشده‌اند و ما قصد داریم این‌ها را جمع‌آوری کرده و تحت نام موسسه فرهنگی‌‌وهنری مرتضی پاشایی، آن‌ها را با کیفیت مطلوبی در بازار موسیقی منتشر کنیم.

این آلبوم چه زمانی آماده می‌شود؟

مراحل جمع‌آوری و آماده‌سازی آلبوم حدود شش ماه طول می‌کشد و به‌احتمال زیاد این آلبوم را نوروز یا پس از آن منتشر خواهیم کرد.

دیگر فرزند شما یعنی مصطفی پاشایی هم ظاهرا می‌خوانند و گویا قطعاتی از آلبوم «اسمش عشقه» با صدای ایشان بوده است. آیا برای انتشار آلبوم و اجرای موسیقی توسط مصطفی پاشایی هم اقدامی صورت گرفته است؟

همان‌طور که می‌دانید او مترجم امور اوپک در وزارت نفت است که از سال‌های دور یعنی حتی پیش از مرتضی در زمینه موسیقی فعالیت می‌کرد. هم نوازنده کیبورد بود و هم صدای خوبی داشت. گاهی حتی با هم به مجالسی هم می‌رفتند. بعد از پرواز مرتضی از مصطفی خواستیم برای زنده نگه‌داشتن یاد مرتضی، کمی از مشغله‌های کاری‌اش بکاهد و کار موسیقی را بیشتر و جدی‌تر پی بگیرد و خوشبختانه با پیگیری موسسه مرتضی پاشایی، مجوز اجرای صحنه‌ای مصطفی پاشایی هم صادر شده است و به‌زودی شاهد اجراهای صحنه‌ای مصطفی خواهیم بود.

فکر می‌کنید این کنسرت‌ها دقیقا از چه زمانی آغاز می‌شوند و کجا قرار است برگزار شوند؟

مجوز اجراها، پیش از محرم صادر شده بود اما اگر اتفاق خاصی نیفتد تا یکی‌دو ماه آینده این کنسرت‌ها در تهران و شهرستان‌ها برگزار می‌شود.

آیا مصطفی پاشایی آلبوم مستقلی هم برای خودش منتشر می‌کند؟

اکنون خودش ۶ تک‌آهنگ منتشر کرده است و به امید خدا در حال جمع‌آوری و تهیه قطعات آلبوم جدید خودش است.

فکر می‌کنید عامل پرطرفدار بودن مرتضی پاشایی چه بود؟

یک روز وقتی مرتضی در بیمارستان بود برای او نوشتم که «پسرم! من به وجود تو افتخار می‌کنم، نه فقط به‌خاطر هنرمند بودنت بلکه به‌خاطر انسانیت و شرافت، مهربانی و سادگی و صداقتت.» این‌ها صفاتی بود که در وجود مرتضی بود اما نکته مهم دیگر در وجود مرتضی، این بود که واقعا به خودش اعتقاد داشت و همیشه می‌گفت که من نغمه غم‌انگیز وجود انسان‌ها را پیدا کرده‌ام و به‌همین دلیل هم هست که آثارم می‌تواند با بسیاری از مردم ارتباط برقرار کند.

دیدگاه کاربران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *